Hovedseksjon

Bokbad med Åsne Seierstad

en gruppe mennesker som sitter i stoler

Som en del av leseuken på skolen arrangerte elevene i 10B og 10M, i samarbeid med skolebibliotekar Heidi Sande, et bokbad med den kritikerroste forfatteren Åsne Seierstad.

¨Bademesterne¨ Josefina, Sophia, Ib og Oliver hadde forberedt gode spørsmål til Seierstad. Sammen med forfatteren gjorde de et dypdykk i boken, prosessen, intervjuene, skrivemåten og veien videre. Seierstad har tidligere rapportert fra krigssoner ute i verden, dette er den første boken hun skriver om Norge.

I boken "En av oss. En fortelling om Norge" skriver Åsne Seierstad om terrorangrepet 22. juli. Om terroristen, om ofrene og om de etterlatte. Forfatteren fulgte rettssaken mot Anders Behring Breivik våren 2012. Hun observerte og snakket med mange tilstedeværende, og gjennom alt kildematerialet har hun prøvd å forstå terroristen. Hun er tydelig i møtet med elevene at det er stor forskjell mellom å forstå og å forsvare.

Seierstad forteller også om møtene hun har hatt med pårørende, og at hun i boken har valgt å følge to søstre fra Nesodden og en guttegjeng fra Troms som gledet seg til årets høydepunkt, AUFs sommerleir. Noen av dem har hun måtte bli kjent med gjennom de etterlatte.  

På slutten av bokbadet var det åpent for spørsmål fra salen. Seierstad var både imponert og begeistret over engasjementet og nysgjerrigheten til tiendeklassingene våre.                                                                

 

Åsne Seierstad i etterordet

«Etter at rettssaken var over, skjønte jeg at jeg måtte dykke dypere. Der fant jeg Simon, Anders og Viljar. Der fant jeg Bano og Lara. Dette er fortellingen om dem,» skriver Åsne Seierstad i etterordet.

«En av oss er en bok om tilhørighet. Og det er en bok om fellesskap. De tre kameratene fra Troms hadde tydelige hjemsteder, både geografisk, politisk og i sine familier. Bano hørte til både i Kurdistan og i Norge. Hennes høyeste ønske var å bli «en av oss». Nynorsken, bunaden, Nesoddens lokalhistorie. Det fantes ingen snarveier. En av oss er også en bok om det å søke tilhørighet uten å finne det. Gjerningsmannen valgte til slutt å tre ut av felleskapet; og å ramme det på det mest brutale vis. Underveis i arbeidet med boken innså jeg at den også er en fortelling om Norge. En samtidsfortelling om oss.»